تبلیغات
قدیمی ها - برنامه کوچه خاطره ها در زادگاه مرد هزار چهره سینمای ملی ایران، زنده یاد رضا بیک ایمانوردی
قدیمی ها

خبرنامه

برنامه کوچه خاطره ها در زادگاه مرد هزار چهره سینمای ملی ایران، زنده یاد رضا بیک ایمانوردی

قدیمی ها - مهدی خسرو شیری: یادی از مرد هزار چهره سینمای ملی ایران آقا رضای گل. زنده یاد رضا بیک ایمانوردی که با نام اصلی غلامرضا ایمانوردی در 25 خرداد 1315 در روستای شان تپه از توابع قزوین (با نام فعلی شاهین تپه) به دنیا آمد.

شش ساله بود که به اتفاق والدین خود به تهران عزیمت نمود. بعد از طی دوران نوجوانی به وسیله مادرش که در دربار آن زمان سمت آشپزی داشت و به خاطر اینکه با زبان انگلیسی نیز آشنا بود به عنوان کارمند به استخدام سفارت آمریکا در آمد. بر حسب اتفاق و به دنبال برخوردی که تصادفاً با زنده یاد ساموئل خاچیکیان در خیابان داشت، آقای خاچیکیان از اندام ورزیده و چهره سینمایی او که مناسب برای ایفای نقش های عامه پسند تشخیص داد، از بیک دعوت به عمل آورد تا در آژیر فیلم حضور پیدا کند. او در این استودیو در اولین نقش زندگی سینمایی خود رل کوتاهی در فیلم فریاد نیمه شب بازی کرد که همین نقش چند دقیقه ای باعث شد تا این کارگردان بزرگ در فیلم های بعدی خود مانند یک قدم تا مرگ، دلهره، ضربت، سرسام و ... از او دعوت به عمل بیاورد.

با رسیدن به معروفیت و تثبیت نقش آفرینی، بیک با داشتن نقش اول فیلم ولگرد قهرمان به کارگردانی خسرو پرویزی به اشتهار کامل رسید. او در طول حدود بیست سال از زندگی هنری خود در بیش از یکصد و پنجاه فیلم نقش آفرینی نمود که به عقیده بسیاری از کارشناسان سینما فیلم روسپی سر آمد همه آنها بود. بیک ایمانوردی در سال 1355 استودیو "آر بی فیلم" را در خیابان نادری تأسیس نمود که در آن اقدام به تهیه فیلم های ایرانی و نیز خرید و دوبله فیلم های خارجی می نمود. از آن جمله می توان به فیلم اسلحه، گریز از مرگ، مرد اجاره ای، رضا چلچله، پهلوان پهلوانان، مبارزه با شیطان،  دلاور دوران و ...  نهایتاً فیلم واسطه ها در مقابل خانم فرزانه تأئیدی را نام برد که این فیلم  متأسفانه نقش اصلی در ورشکستگی "آر بی فیلم" را داشت. رضا بیک ایمانوردی در سمت کارگردان نیز فیلم هایی چون مرد دو چهره، ببر رینگ، محبوب بچه ها را ساخت.

وی در طول دوران زندگی خود چهار بار ازدواج نمود. همسر اول وی به نام اشرف اسادات بود، حاصل  این ازدواج سه پسر به نام های امیر، بختیار و شهریار می باشند که در ایلات متحده آمریکا زندگی می کنند و از میان آنها بختیار به شغل خلبانی مشغول است. ازدواج دوم ایشان با خانمی به نام فرنگیس بوده که حاصل آن یک پسر بنام مهیار و یک دختر بنام ماندانا است که هر دو در آلمان زندگی می کنند. ازدواج سوم ایشان با خانم نگین بود  که او نیز بازیگر سینما بود. ازدواج چهارم با خانم پروین همشیره آقای محمد زرین دست بوده است.

حرفه اصلی بیک که در سینما هم بسیار به او کمک کرد تا به شهرت برسد ورزش کشتی کج بود که در باشگاه های ستاره، نادر و کیان ضمن تمرین گاهاً سمت مربی را نیز بر عهده داشت و از او شاگردان بسیاری مانند زنده یاد یدی، حسن رضایی، فیروز، حسین گیل، رضا حاجیان، ذبیح ذبیح پور، رفیع مدد کار، حسین شهاب و ... را می توان نام برد.

رضا بیک ایمانوردی با زنده یاد یدالله شیر اندامی پسر عمو بودند که ایشان تغییر نام فامیل داده بود. پدر بیک در سال 1357 بر اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست داد و در قطعه چهارده ردیف 163 شماره 55 بهشت زهرا آرام گرفت. مادر او نیز در سال 1385 در همان شان تپه قزوین جان سپرد.

سال 1360 سالی بود که بیک فیلم خبیث که بعداً به راهی به سوی خدا تغییر نام داد به کارگردانی جلال مهربان را بازی کرد. آخرین بار بیک ایمانوردی در فیلم خانه کوچک ظاهر شد که متأسفانه نا تمام ماند. در همین سال بود که بیک در معیت زنده یاد عبدالله بوتیمار به ترکیه رفت و بعد از مدتی کوتاه و  در ادامه بیک نزد فرزندان خود به آمریکا و آقای بوتیمار به آلمان عزیمت نمودند. از آنجایی که او مرد خانه  نبود در آمریکا به شغل رانندگی کامیون پرداخت. او در تمامی دوران زندگی شدیداً به ورزش علاقه داشت و تمامی صحنه های خطرناک فیلم های خود را بدون استفاده از بدل و شخصاً بازی می کرد.

رضا بیک ایمانوردی این مرد پر تلاش و محبوب سینمای ملی ایران در 22 شهریور 1382 بعد از مبارزه ای طولانی با سرطان ریه در ایالت آریزونای آمریکا درگذشت. در خاتمه به جرأت می توان اذعان نمود  که بیک عزیز ما بعد از گذشت هشت سال از وفاتش هنوز هم به عنوان با اخلاقترین و مردمی ترین بازیگر سینمای ملی ایران یاد می شود که اکثر نامداران همدوره سینمایی او حتی سیاهی لشکر ها از وی خاطرات بسیار شیرین و مثبتی داشته و همیشه از او به نیکی یاد می کنند. روحش شاد و یادش گرامی و راهش مستدام باد.

لازم به ذکر است که برنامه مستند زندگی رضا بیک ایمانوردی، این مرد جاودان سینمای ملی ایران در دست تهیه می باشد که به زودی در برنامه کوچه خاطره ها از شبکه جهانی PDF پخش خواهد شد.

 

 
رضا بیك ایمانوردی

 


رضا بیك ایمانوردی

 


رضا بیك ایمانوردی

 


زنده یادان رضا بیك ایمانوردی و روشنك صدر

 


رضا بیك ایمانوردی

 


رضا بیك ایمانوردی

 


رضا بیك ایمانوردی و رفیع مددكار

 


رضا بیك ایمانوردی و پسر عموهایش

 


مادر رضا بیك ایمانوردی

 


مادر رضا بیك ایمانوردی

 


شهریار پسر رضا بیك ایمانوردی

 


اصلان بیك ایمانوردی، چنگیز رجایی، مهدی خسروشیری، مجید ابراهیم پور، سیدمحمد موسوی، محمد صالحی و آرش بشیری فكور

 


گروه برنامه كوچه خاطره ها

 


سیدمحمد موسوی و اصلان بیك ایمانوردی

 


محمد صالحی، آرش بشیری فكور، چنگیز رجایی، مهدی خسروشیری و سید محمد موسوی بر مزار مادر بیك ایمانوردی

 


مزار اصلان بیك ایمانوردی پدر رضا بیك ایمانوردی

 


مزار مادر رضا بیك ایمانوردی

 


سیدمحمد موسوی و اصلان بیك ایمانوردی

 


سیدمحمد موسوی در كوچه كودكی رضا بیك ایمانوردی

 


كوچه كودكی رضا بیك ایمانوردی

 


كوچه كودكی رضا بیك ایمانوردی

 


كوچه كودكی رضا بیك ایمانوردی

 


خانه كودكی رضا بیك ایمانوردی

 


اصلان بیك ایمانوردی، چنگیز رجایی و سیدمحمد موسوی

 


خانه كودكی رضا بیك ایمانوردی

 

 
سیدمحمد موسوی و اصلان بیك ایمانوردی

 


سید محمد موسوی

 


تابلوی شاهین تپه ارداق

 

فرستنده عكس ها: مهدی خسروشیری

جدیدترین ها

تبادل نظر

جستجو

نویسندگان